Data 11 listopada 1918 roku jest dobrze znana każdemu Polakowi.
Tego dnia nasz kraj po 123 latach zaborów odzyskał niepodległość i wrócił na mapy świata.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone również było w Słońsku. Uroczystości rozpoczęły od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny z udziałem mieszkańców naszej gminy, gości, kompani honorowej i pocztów sztandarowych. Następnie wszyscy zebrani udali się na plac przed Muzeum Martyrologii, gdzie po wystąpieniach upamiętniających Narodowe Święto Niepodległości i odczytaniu Apelu Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem ku czci ofiar ciężkiego więzienia i Obozu Sonnenburg.
Wśród uczestników nie mogło zabraknąć również druhów OSP Słońsk w osobach Tomasz Musiał, Dawid Trocka i Dariusz Łuczak, którzy to wystawili poczet sztandarowy jednostki OSP Słońsk.
Dh. Wojciech Zimmerman







