W dniach 19-20 września br. w Wędrzynie odbyło się zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Sulęcinie ćwiczenie Obronne pn. Współdziałanie 2014.
Kierownikiem ćwiczenia był Starosta Sulęciński pan Dariusz Ejchart. W pierwszym dniu odbyło się szkolenie aplikacyjne kierowane do pracowników urzędów miast i gmin, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, policji, straży pożarnych i osób odpowiedzialnych za sprawy obronne w ramach współdziałania i doskonalenia procedur opracowanych w planach. W drugim dniu odbyło się ćwiczenie taktyczno-operacyjne o zbliżonych warunkach realistycznych, w którym udział wzięli: strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie, druhowie jednostek OSP Powiatu Sulęcińskiego, strażacy Wojskowej Straży Pożarnej z Wędrzyna, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie, funkcjonariusze zespołu Sekcji Antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp., funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej z Wędrzyna, ratownicy SP ZOZ w Sulęcinie oraz uczniowie ZSLIZ, przy współudziale administracji samorządowej. Ćwiczenie w terenie, zawierało cztery epizody w tym: gaszenie pożaru wielkoprzestrzennego, ewakuacja osób z zagrożonych budynków, zabezpieczenie i neutralizacja odnalezionego ładunku wybuchowego oraz działania ratownicze przy drogowym wypadku masowym. Warto nadmienić, że w ćwiczeniu tym nie zabrakło w nim strażaków OSP Słońsk. Nasz zastęp uczestniczył w składzie: Roman Matkowski, Eugeniusz Sozański, Paweł Czarnecki, Dariusz Łuczak, Mariusz Przyczyna i Wojciech Zimmerman, ponadto wśród obserwujących ćwiczenia znaleźli się m.in. Prezes ZOSP RP Gminy Słońsk dh Ryszard Lewaszkiewicz oraz dh. Stanisław Polewski.
dh Wojciech Zimmerman







